«Ціле» в холізмі

Південноафриканський державний діяч і філософ Ян Сматсом, що ввів термін «холізм», писав, що реальність складається з «великого цілого», що об'єднує «невеликі природні центри цілісності».

У моїй роботі цілим був організм, а частинами - процеси травлення. (Харчування - один з інструментів спостереження цілісності організму.) Цю концепцію можна застосувати, розглядаючи людину як невеличкий центр цілісності в великому цілому біосфери Землі, або окрему клітину організму як ціле, природні центри якого - мітохондрії, ДНК і інші одиниці, які ви вивчали на уроках біології в старших класах (самі по собі вони також є цілим). Можна продовжувати в будь-якому напрямку, куди нас заведе спочатку спостереження, а потім уява. Від макросвіту до мікросвіту існує, кажучи мовою філософії, ієрархія цілісності, в якій кожне ціле складається з частин, в свою чергу представляють собою ціле.

Я розгляну тільки кілька розділів біології: експресію генів, клітинний метаболізм і харчування. Це неймовірно складні системи. Але взагалі мені незручно ділити біологію на системи: потрібно проводити кордони, які в реальності розмиті і умовні. Орган, безсумнівно, обмежений фізично, але з'єднаний з іншими нервовою, гормональною та іншими системами. В організмі все, як фізичне, так і метаболічне, стає одночасно цілим і частиною. Щоб розповісти про ціле, треба ділити його на складові, але навіть тоді не можна забувати, що розподіл дуже умовний.

Вважати нашу систему класифікації ідеальним відображенням реальності - обмежена і потенційно небезпечна позиція. Наприклад, західна медицина розглядає організм «географічно»: лікує печінку, нирки, серце, ліву колінну чашечку і т. д. Китайська ж вважає організм енергетичною мережею. Західний «рак печінки» можна діагностувати як муки від «надлишку ян в меридіані трьох обігрівачів» - опис енергетичного дисбалансу, який уражує області вогню, які зосереджені навколо голови, грудей і таза. Коли західні лікарі вперше стикаються з цією системою, більшість з них відмахуються від розмов про енергію ци і меридіанах як від забобонів, не сумісного з «об'єктивною реальністю» органів, кісток, рідин і м'язів. Але підтверджена ефективність акупунктури, що переміщує енергію уздовж меридіанів, при лікуванні багатьох захворювань говорить на користь китайської парадигми.

Колін Кемпбелл - найбільший фахівець з біохімії